مؤسسه تحقیقاتی توسعه اختراعات و نوآوری

تارنمای رسمی مهندس محمد قدیانی برنده نشان عالی علم و فناوری جهان اسلام

مؤسسه تحقیقاتی توسعه اختراعات و نوآوری

تارنمای رسمی مهندس محمد قدیانی برنده نشان عالی علم و فناوری جهان اسلام

مؤسسه تحقیقاتی توسعه اختراعات و نوآوری
شبکه های اجتماعی
تبلیغات

«بهار» ابعاد پدیده فرار مغز‌ها را بررسی می‌کند؛

بعد از این ‌که کل جامعه ایرانی از درگذشت مریم میرزاخانی، اسطوره ریاضی دان ایرانی در شوک فرو رفته بودند خبری مبنی بر این‌که ۱۴۷ نفر از نمایندگان در بیانیه ‌ای ضمن تسلیت درگذشت نخبه بین ‌المللی کشورمان خواستار مقابله با پدیده فرار مغزها و بازنگری در زمینه قوانین مرتبط با تابعیت اقدامات لازم انجام شود، منتشر شد.

فرار مغزها یکی از پدیده هایی است که همیشه درباره آن بحث می ‌شود اما زمان عمل همه شانه خالی می ‌کنند و هر کس کار را به دوش دیگری می‌ اندازد. مریم میرزاخانی یکی از آن مغزهایی بود که فرار کرده یا نکرده از کشور ما دور بود و جالب ‌تر این‌که تا قبل از فوت او کمتر پیش می ‌آمد که حرفی از آن زده شود یا این‌که از طرح‌ ها و برنامه‌ های او و یا حتی اقدامات و افتخاراتی که برای کشورمان به وجود آورده است حرفی زده شود اما همین که دارفانی را وداع گفت همه نگاه ‌ها به سوی افتخارات و جوایز او رفته و او را بانوی ریاضی دان ایرانی نخبه و خیلی چیزهای دیگر نامیدند و لب بر ستایش او باز کردند.

فرار مغزها

با خروج سالانه بین ۱۵۰ تا ۱۸۰ هزار متخصص تحصیل کرده از کشور فاجعه ‌ای است که این روزها گریبان ایران را گرفته است، ایران به گفته صندوق بین‌المللی پول در صدر کشورهای جهان در فرار مغزها قرار دارد. این یعنی خروج روزانه ۴۰۰ تا ۵۰۰ نخبه از ایران. آن گونه که وزیر سابق علوم رضا فرجی دانا چهار سال پیش گفته بود این مهاجرت، سالانه ایران را متحمل ۱۵۰ میلیارد دلار خسارت می ‌کند. اولین کنگره ملی علوم پایه پزشکی و تولید دانش ‌بنیان در سال ۱۳۹۴ میزان این خسارت را معادل بیش از ۶۰ میلیارد دلار برآورد کرده بود که خود برابر با ۱۵ درصد از کل تولید ناخالص داخلی ایران است. بر اساس تحقیقی که روزنامه شرق در سال ۱۳۹۱ انجام داده بود، ۶۲ درصد از ایرانی هایی که طی ۱۴ سال پیش از آن، مقام ‌های اول تا سوم را در المپیادها به چنگ آورده بودند، خارج از ایران زندگی می ‌کردند و از میان ۱۲۵ نفری که طی سه سال پیش از انتشار گزارش در المپیادهای جهانی درخشیده بودند، ۹۰ نفرشان ‌ترک وطن کرده بودند.

محمد، تنها یک مخترع است

محمد قدیانی متولد 1369 تهران دانشجوی دوره کارشناسی مهندسی شیمی در یکی از  واحدهای دانشگاه آزاد و دارنده 5 ثبت اختراع ملی و 1 ثبت اختراع بین ‌المللی در حوزه شیمی، مهندسی شیمی، پلیمر و محیط زیست است. این اختراعات که همه به صورت نمونه آزمایشگاهی ساخته شده ‌اند، همگی دارای تأییدیه علمی از پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران می ‌باشد.

اودر رابطه با نحوه برخورد دانشگاه با خودش می‌گوید: در ابتدای فعالیت‌ های پژوهشی به دانشگاه مراجعه کردم و از امور پژوهشی دانشگاه درخواست حمایت کردم که به دلیل آنکه دانشجوی دوره کارشناسی بودم هیچ گونه برخورد جدی با این قضیه اتفاق نیفتاد. سپس به معاونت دانشکده مراجعه نمودم اما کار مجددا به امور پژوهشی ارجاع داده شد. کار به نحوی بود که حتی دانشگاه حاضر به قرار دادن آزمایشگاه به مدت فقط 1 ساعت برای انجام کارهای آزمایشگاهی من نبود. لذا از بابت گرفتن حمایت از دانشگاه منصرف شده و کار را به صورت شخصی پیگیری نمودم. پس از به ثمر نشستن طرح و انجام آزمایشات نهایی و مثبت بودن تمام آزمایشات و تست‌های علمی اقدام به ثبت اختراعم در ایران نمودم که در مدت کوتاهی ضمن گرفتن تاییدیه از پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران، اختراع در مرداد ماه سال 1395 به ثبت در اداره اختراعات ایران رسید. پس از آن با توجه به اهمیت طرح اقدام به ثبت اختراع به صورت بین ‌المللی و در کشور آمریکا نمودم. هزینه این ثبت چیزی در حدود 10 هزار دلار است که با رایزنی ‌های مختلف قراردادی به ارزش 8200 دلار «31 میلیون تومان» با یکی از کارگزاران آن اداره بسته شد. بعد از این موضوع مجددا اقدام به گرفتن حمایت از دانشگاه جهت تامین بخشی از هزینه ‌های ثبت بین‌المللی نمودم اما این بار به سامانه ارتباط با ریاست دانشگاه آزاد درخواست ارسال کردم. «در آن زمان دکتر میرزاده ریاست دانشگاه را برعهده داشت» که اهمیت خاصی داده نشد و فقط از یکی از معاونت ‌ها تماس گرفتند و گفتند شما طرح را به نام دانشگاه بزنید اگر به تایید آمریکا رسید دانشگاه مقداری به شما کمک مالی خواهد کرد. اکنون که طرح به تایید رسیده است دانشگاه به بهانه اینکه این طرح به نام دانشگاه نیست و هیچ مالکیتی ندارد هیچ گونه حمایتی نمی‌کند و حتی در طول این مدت با توجه به اینکه اختراعاتی را در سطح بین‌المللی و ملی به ثبت رساندم حتی هیچ گونه طرح تشویقی و یا حمایتی در خصوص هزینه‌های شهریه نداشته است.

زخم کهنه دوباره سرباز کرد

این در حالی است که مسئولین دانشگاه مدام در مصاحبه‌ های خود حرف از حمایت از طرح‌های پژوهشی و پژوهشگران می‌ زنند اما در عمل کوچک ‌ترین حمایت و کمکی به محمدهایی که سرمایه ‌های اصلی کشورمان محسوب می ‌شوند، نمی‌شود. سال‌ها بعد اگر محمد‌ ها در کشور‌های دیگر به مریم میرزاخانی دیگری تبدیل شوند اسم آن را فرار مغزها می‌ گذارند و همین که بنا به هر دلیلی دیار باقی را وداع گفتند تبدیل به نخبه و دانشمند و مغز متفکر ایرانی می ‌شوند.

محسن جلال پور، رییس پیشین اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران پس از مرگ مریم میرزاخانی نوشت: «او رفت اما این زخم کهنه دوباره سرباز کرد که چرا با او و هزاران نخبه نظیر او مهربان نبوده ‌ایم؟ مریم می ‌توانست در کشور خودش زندگی کند. مگر این بانوی معصوم چه می‌خواست؟ آن چشم ‌های آبی چه در سر داشتند؟ ما را چه می‌شود؟ چرا همیشه علامت خروج نشان می‌دهیم؟ چرا بسیاری از جوانان نخبه ایرانی عزم مهاجرت می ‌کنند و زندگی دور از وطن را بر می گزینند؟ چه می‌ شد اگر میان این همه هیاهو به بزرگی اش میدان می‌ دادیم؟»

و این دقیقا همان موضوعی است که جوانان را به رفتن وا می دارد در این بین انگار کسی نمی ‌بیند کسی نمی‌ شنود و کسی حس نمی ‌کند که این مهاجران که فکر و ذکرشان تحصیل است سرمایه ‌های از طلا پر بها‌تر کشورمان هستند.

برنامه دولت در جذب متخصصان و دانشمندان برجسته ایرانی خارج از کشور

تجربه موفق طراحی و اجرای برنامه «همکاری با متخصصان و دانشمندان ایرانی غیر مقیم» از بهمن ماه سال 1393 توسط دولت و همچنین شکل ‌گیری زیرساختی مناسب و سریع با هدف استفاده از ظرفیت و توان علمی و فناوری متخصصان ایرانی غیر مقیم در حوزه‌ های مختلف تخصصی با مشارکت بیش از 40 دانشگاه، پژوهشگاه و مرکز علمی و فناوری برجسته داخلی به‌ عنوان پایگاه‌ های تخصصی همکار، منجر به بازگشت و شروع به کار 710 نفر از محققان و متخصصان ایرانی دانشگاه ‌های برتر دنیا «اکثریت از کشورهای آمریکا، کانادا و کشورهای اروپایی» در 28 ماه گذشته در قالب‌ مدل ‌های مختلف همکاری «پسادکتری، نظام وظیفه تخصصی، جذب هیات علمی، شرکت‌های دانش‌بنیان و اساتید مدعو» شده و پیش ‌بینی می‌‏ شود با توجه به موفقیت نسبی این طرح و کسب اعتبار لازم در میان متخصصان ایرانی خارج از کشور و مراکز علمی و فناوری برجسته داخلی این روند افزایش یابد. در مدت زمان کوتاه اجرای این طرح بیش از 40 شرکت فناور در حوزه‌ های مختلف تخصصی توسط این افراد تأسیس و منجر به ایجاد اشتغال برای تعداد زیادی از دانشجویان و فارغ‌التحصیلان مستعد داخلی شده است. همچنین تعدادی از آزمایشگاه‌ ها و مراکز رشد در دانشگاه‌ ها با همکاری ایشان راه‌ اندازی و محصولات جدید با پتنت آمریکا و اروپا ثبت شده است که ادامه این روند منجر به ارتقای سطح کیفی مراکز علمی و فناوری داخلی و افزایش سطح ارتباطات بین‌المللی این مراکز با دانشگاه‌ها و موسسات علمی محل فعالیت متخصصان ایرانی در خارج از کشور خواهد شد.

سخن آخر...!

چرا امکانات لازم و ضروری را در اختیار دانشمندان و نخبه‌ ها قرار نمی‌ دهند که پس از فرار آن ‌ها برای جذب همین نخبه‌ ها درجا بزنند و در این بین میلیون ‌ها تومان پول خرج کنند؟ چرا همین پول‌ها برای ایجاد امکانات لازم در اختیار این نخبه‌ها قرار داده نمی ‌شود که در نهایت به فرار آن ‌ها منجر نشود؟ مگر این نخبه‌ ها چیز زیادی جز فضایی هر چند کوچک، هوایی هر چند آلوده و زمانی هر چند نامناسب  برای پرواز می‌ خواهند! پروازی که به واسطه بال‌ های کوچکشان کشورمان به پرواز در بیاید. از فرار مغزها جلوگیری کنید.

بررسی پدیده فرار مغزها روزنامه بهار (1396/5/5) به قلم می گل هشترودی

 

All rights reserved © 2024 IdeaPatent